Aby zmniejszyć koszty remontu domu, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczania PIT-u. Dzięki temu jesteś w stanie odliczyć od podatku wszystkie koszty poniesione w ramach termomodernizacji do kwoty 53 tys. złotych.
Efektywność energetyczna budynku odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu komfortu cieplnego, a także ma wpływ na jakość powietrza na zewnątrz. Ze względu na coraz większą ilość zanieczyszczeń i powstający smog warto aktywnie włączyć się w walkę z emisją szkodliwych substancji. Można przy tym zadbać także o swój domowy budżet.
Na początku 2019 roku wprowadzono pojęcie ulgi termomodernizacyjnej – umożliwiono właścicielom domów odliczenie od podatku kosztów remontu termicznego budynku. Zobacz, na czym ona polega.
Dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć od podatku wszystkie wydatki poniesione w trakcie remontu domu, mającego na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Dotyczy to zakupu i montażu nowych urządzeń, materiałów, a także wynajęcia instalatorów i innych wykonawców. Ulga termomodernizacyjna stanowi więc bardzo duże odciążenie Twojego budżetu, niezależnie od Twojego dochodu.
Z ulgi podatkowej może skorzystać każdy właściciel domu, bez względu na jego zarobki. Podatek od termomodernizacji każdy odlicza w ten sam sposób. Warto tylko pamiętać, że maksymalny koszt, od którego będzie liczona ulga, wynosi 53 tys. złotych. Ulga nie jest jednak zależna od ilości przedsięwzięć.
Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i uzyskać zwrot podatku?
Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do wszystkich właścicieli i współwłaścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku. Co ważne, ulgę można rozliczać tylko w przypadku budynków mieszkaniowych. Nie ma jednak znaczenia, czy właściciel domu prowadzi własną działalność gospodarczą, czy nie, ani czy dom jest wynajmowany.
Odliczenie podatku może nastąpić:
-
- według skali podatkowej – PIT-37, PIT-36,
- liniowo – PIT-36L,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28.
Na rozliczenie wszystkich prac w ramach ulgi termomodernizacyjnej masz 3 lata od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek. Wszystkie prace możesz odliczać na bieżąco, za rok podatkowy, w którym je wykonałeś.
Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje
-
- Ulga została wprowadzona na początku 2019 r. Nie jest przewidywane zakończenie jej obowiązywania.
- Każdy właściciel domu ma 3 lata na rozliczenie wszystkich podatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
- Od podatku możesz odliczyć każdy koszt termomodernizacji do kwoty 53 tys. złotych.
- Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące liczby prac termomodernizacyjnych, od których można odliczyć podatek.
- W ramach ulgi można docieplić ściany zewnętrzne domu, dach, wymienić stolarkę okienną i drzwiową oraz zamontować rekuperator.
- W ramach ulgi można także uzyskać zwrot podatku za wymianę i montaż urządzeń grzewczych – kotła kondensacyjnego, pompy ciepła, a także instalacji systemu fotowoltaicznego.