fbpx
Czym jest piana natryskowa PUR?

Piana poliuretanowa PUR to doskonały środek do wykonywania izolacji bezpośrednio na budowie /in-situ/. Z chemicznego punktu widzenia składa się z mieszaniny polioli oraz diizocyjanianów. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury oba składniki podawane są do pistoletu natryskowego gdzie w komorze mieszania następuje ich połączenie i wymieszanie pod wysokim ciśnieniem oraz natychmiastowy wyrzut na powierzcnię na którą aplikujemy surowiec. Po około 3 sekundach zachodzi reakcja chemiczna i rozrost piany. Ze względu na swoje właściwości wypełnia wszystkie najmniejsze szczeliny, przez co jest surowcem bezkonkurencyjnym jako dokładna szczelna metoda izolacji na rynku.

Ile czasu trwa wykonanie natryskiwania piany?

W zależności od wielkości pracy oraz jej parametrów /grubość izolacji, powierzchnia/ i stopnia skomplikowania jesteśmy w stanie wykonać nawet 300 m2 izolacji dziennie.

Czy ocieplenie pianką PUR jest zalecane dla osób z alergią?

Absolutnie tak! Po wykonaniu  izolacji i jej odgazowaniu struktura piany pozostaje bezwonna i jest bezpieczna dla alergików. Icynene jak jeden z nielicznych przeprowadził badania w niezależnym stowarzyszeniu które potwierdzają powyższy opis.

Jaka grubość izolacji pianą będzie odpowiednia i efektywna?

W zależnośći od rodzaju piany oraz miejsca jej aplikacji i  potrzeb Klienta. Na przykład zgodnie z dzisiaj obowiązującymi warunkami technicznymi należy aplikować nie mnie niż 25 cm piany otwartokomórkowej o lambdzie 0,038 aby spełnić minimum dla obowiązujących norm przenikania dla przegrody  dachowej. Dla naszych Klientów służymy fachowym doradztwem i pomocą przy wyborze rodzaju surowca i metody izolacji.

Na jakim etapie budowy wykonać izolację natryskową?

Najlepszy moment to zakończone prace mokre i zamknięta elewacja zewnętrzna. Taki stan pozwala na połączenie izolacji natryskowej z zamontowaną izolacją z płyt styropianowych i uzyskanie szczelności. Koniec prac mokrych pozwala na uniknięcie kumulacji pary wodnej w piance, która oczywiście odparuje i nadal pozostanie doskonałym izolatorem niemniej jednak uniknięcie takiej sytuacji jest bezpieczniejsze dla całego zastosowanego systemu izolacji budynku.

Czy piana natryskowa PUR ma gorsze parametry izolacyjne niż wełna mineralna, czy styropian?

Nie należy porównywać surowców a ich parametry. Podstawowym parametrem dla surowców izolacyjnych jest wskaźnik labda – im niższy tym lepszy. Biorąc to pod uwagę porównamy możliwośći danego surowca w izolacji cieplnej a nie ich pochodzenie.

Czy istnieje ryzyko, że drewno pokryte pianą zgnije lub zbutwieje?

W przypadku pian o niskim wskaźniku ilośći otwartych komórek takie ryzyko istnieje. W przypadku Icynene wskanik wynosi 99,38 % co oznacza,że jest to produkt w pełni oddychający, pozwalający na przenikanie pary wodnej, przez co wspomniane ryzyko jest praktycznie bliskie zeru.

Na jaką powierzchnię stosuje się natrysk piany PUR?

Natrysk surowca dokonujemy na każdy możliwy surowiec stosowany w budownictwie który utrzyma piankę. Najczęściej aplikujemy na drewno, płytę® OSB,

Czy piana PUR się pali?

W tym przypadku należy sprawdzać klasę palnośći. Icynene posiada klasę E co oznacza że w kontakcie z ogniem piana zwęgla się powierzchniowo, kurczy i dymi. W przypadku usunięcia źródla ognia pianka o tej klasie palności sama z siebie nie płonie i nie rozprzestrzenia ognia.

Czy izolacja pianą PUR jest bezpieczna dla zdrowia?

Po aplikacji i odgazowaniu powstałej struktury po 24 godzinach pomieszczenia w których wykonano izolację są w pełni bezpieczne dla zdrowia nawet dla osób z alergią.

Czym różni się pianka otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?

Piana otwartokomórkowa skłąda się z tysięcy połączonych ze sobą otwartych komórek wypełnionychpowietrzem,które pozwalają na swobodną dyfuzję pary wodnej, przez co nazywana jest oddychającą. W icynene ilość otwartych komórek wynosi 99,38% i jest najwyższa na rynku. Piana zamkniętokomórkowa jest odwrotnością. Posiada minimalną ilość komórek otwartych, większość stanowią wypełnione gazem komórki zmknięte, nie oddychające, przez co jej współczynnik lambda jest niższy. Oba surowce stosujemy w budownictwie niemniej jednak spektrum zastosowań dkla obu surowców jest różne.

Czy piana PUR zachowuje oddychalność?

Pianka otwartokomórkowa pozwala na zachowanie oddychalności i dyfuzję pary wodnej przez jej strukturę.

Czy izolacje natryskowe z piany PUR można stosować w nowym i starym budownictwie?

Nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań dla zastosowania pianek zaró14.no w starym jak i nowym budownictwie.

Czy pianka jest odporna na gryzonie i kuny?

Do dnia dzisiejszego nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zamieszkania przez te sympatyczne chronione zwierzątka w naszej pianie.

Jak długo trwa montaż izolacji natryskowej pianką pur?

W zależności od wielkości pracy montaż najczęściej zaczyna się od kilku godzin do 2, 3 dni.

Jak wybrać odpowiednią grubość piany?

Najlepszy sposób to przeliczenie oporu cieplnego całego systemu dachowego i wyliczenie odpowiedniej grubości izolacji dla konkretnego rozwiązania. Jeżeli potrzebujesz – z chęcią pomożemy.

Czy wykonane wcześniej ocieplenie wełną można uzupełnić dodatkową warstwą piany?

Technologicznie rzeczoznawcy nie widzą przeciwwskazań jednak z własnego doświadczenia nie zalecamy. Dyskusyjna pozostaje odpowiedzialność wykonawcy oraz ewentualna możliwość wykraplania wilgoci na łączeniu materiałów.

Czy piana chłonie wilgoć?

Każdy surowiec pochłania wigoć. Ważne jednak ile. Im mniej tym lepiej. Porównywalnym parametrem jest to ilość wody jaką piana może przyjąć na 1 metr kwadratowy. W przypadku naszego surowca jest to nie więcej niż 0,3 litra na 1 m2.

Ile wynosi gwarancja na pianę pur?

Gwarancja wykonawcy na wykonaną usługę udzielana jest na warunkach ogólnych, umownie możemy ją wydłużyć. Poza wszystkim nasz dostawca surowca udziela gwarancji na 25 lat.